top of page
  • Zdjęcie autoraKuba_San

Podstawy Tradingu - Tworzenie Trading Planu



W dzisiejszym artykule opiszę tzw. "Trading Plan", czyli kolejne fazy tradingu. Nie będę się nadmiernie wdawał w szczegóły każdego etapu, postaram się natomiast przybliżyć ogólnie na co i dlaczego powinno się zwrócić uwagę, a w oddzielnych artykułach będę opisywał każdy temat.


!BRAK OKREŚLONYCH ZASAD OZNACZA TRADING EMOCJONALNY!

Nie możesz tradować z powodzeniem w perspektywie długoterminowej bez odpowiedniego planu, to własnie wydajność Twojego systemu i zarządzanie jest kluczem do sukcesu.


Musisz się przygotować i postępować według planu, na który składają się:


I. Identyfikacja

To nic innego jak zlokalizowanie potencjalnego trade'u tzw. setup (konfiguracji) za pomocą obranej strategii (np. formacje harmoniczne, formacje ceny,Ichimokuitp. itd.) czyli spełnienia kliku zasad, by prawdopodobieństwo znalazło się po naszej stronie.

Gdy już się zdecydujemy na konkretną strategię czas na jej naukę i praktykę. Wcześniej dobrze mieć opanowane podstawy takie analiza struktury, ruchu ceny, wyznaczanie trendu, wsparcia i oporu, zastosowanie Fibonacci i odczytywanie świeczek. Poszczególne strategie będą mniej lub bardziej bazować na wspomnianych zagadnieniach, często używając dodatkowych wskaźnikówdlapełnej funkcjonalności systemu.

Kiedy już mamy opanowane podstawy i wybraliśmy strategię czas na BACKTESTING! Po polsku oznacza to tyle, co "testowanie wsteczne". Wiele osób omija ten istotny krok lub nawet nie jest świadomych jego istnienia, profesjonalni traderzy zawsze sprawdzają, testują strategie na historycznych danych. Najlepszym miejscem do nauki jest przeglądanie wykresów, kontynuuj ich studiowanie, naucz się jednej strategii, na jednej parze, na jednej ramie czasowej, wykonaj 100 transakcji, zobaczysz powtarzający się motyw. Jeśli to zrobisz ... będziesz na dobrej drodze!


Czy przetestowałeś wcześniej strategię, której używasz, aby zrozumieć potencjalny stosunek wygranych do strat, średni zwrot z wygranej transakcji? Czy przetestowałeś ją na odpowiedniej liczbie transakcji (trade'ów), by móc wyciągnąć z odpowiednie wnioski?


II. Egzekucja (potwierdzenie, wejście)

Entry - wejście, czyli otwarcie naszej pozycji w odpowiednim czasie. Identyfikacja potencjalnego trade'u za pomocą naszego systemu nie oznacza natychmiastowego otworzenia pozycji. Jeśli używasz jakiejś strategii zapewne już wiesz, że musisz otrzymać dodatkową konfirmacje lub nawet szereg potwierdzeń, które są twoim zielonym światłem. Nie powinnotezbyć innych przeciwwskazań osłabiających lub negujących powodzenie transakcji. Można do tego użyć odpowiednio dobranego wskaźnika - bezpośredniego odczytu lub/i reakcji ceny na niego.

Większość wskaźników to pochodne ceny, tak więc informacja, którą dostajemy jest opóźniona w stosunku do już zaistniałego ruchu. Jeśli już decydujemy się na użycie wskaźnika, dobrze jest to robić zgodnie z jego przeznaczeniem,np.MACDzostał skonstruowanydlarynków trade'ujących i sprawdza się dobrze do potwierdzenia zmiany trendu, w czym na przykład już nie sprawdza sięRSI, zbudowanydlabocznych ruchów ceny (sideways price movement).


III. Zarządzanie pozycją (Prowadzenie otwartej pozycji)

Często pomijany krok przez wielu traderów, po otworzeniu pozycji zostaje ona przez nich zapomniana i niech się dzieje, co chce...alboprzywita nas punkt docelowy (TP-Take Profit)albozlecenie Stop Loss (SL). Większość pozycji wymaga aktywnego zarządzania, jeśli mamy interwał dzienny to weryfikacja pozycji powinna się odbywać przynajmniej co 24 godziny, jeśli 4-godzinny to co cztery godziny, po zamknięciu danej świeczki.


Stare rynkowe porzekadło rzecze:

"Cut your losses short and let your profits run - Ucinaj straty szybko, a zyskom pozwalaj pracować"


Po pojawieniu się kilku następnych świeczek po otworzeniu naszej pozycji może stwierdzimy, że warunki na rynku uległy zmianie i lepiej zamknąć pozycję z małą stratą niż czekać na uderzenie w SL.

Z kolei gdy trade idzie po naszej myśli, warto zwrócić uwagę czy zawsze rzeczywiście mamy przesłanki do jego zamknięcia. Gdy cena osiąga punkty realizacji zysków tzw. Take Profits (TP) warto zaczekać na to, co się stanie, czy przełamana zostanie obecna linia trendu - jeśli na przykład pojawia się "silna" (engulfing) świeczka w przeciwnym kierunku, SL można ustawić poniżej zamknięcia tej świeczki.

W wielu wypadkach można przesuwać zlecenie SL w miarę rosnących zysków aż do samoistnego wybicia, co eskaluje nasze potencjalne zyski. Oczywiście technika ta zależy od rynku i rodzaju stosowanej strategii i lepiej się sprawdza w trendujących rynkach, niż agresywnych, konsolidujących czy scalpingu. Jeśli nasza pozycja jest już bez ryzyka (risk free), czyli przesunęliśmy SL w obszar profitu, powinniśmy wykorzystywać pojawiające się okazje do dodawania kolejnych pozycji (tzw. piramidowanie).


IV. Zarządzanie ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem ogranicza i kontroluje ryzyko w możliwie jak największym stopniu.


PODSTAWOWYM CELEM JEST OCHRONA KAPITAŁU ZA WSZELKĄ CENĘ, ZYSKI SĄ DRUGORZĘDNE!


Przyjęło się, że 2% kapitału to maksymalne dozwolone ryzyko na pojedynczą transakcję, przy pierwszych krokach na prawdziwym koncie nawet 0,5%. Jeśli Twoja strategia jest trafna w 60-70% możesz zastanowić sięnadzwiększeniem ryzyka. Czy są inne metody? Tak są, rożne metody zarządzania ryzykiem, 1-2% to klasyczne podejście, używane przez fundusze inwestycyjne i banki. Inne metody są związane z progresją i teorią gier, nie aplikowane w tak dużej skali, przynajmniej z tego co mi wiadomo. Niemniej jednak jeśli jesteś zainteresowany/-a zapraszam do grupy na Telegramie, gdzie chętnieCiwskaże gdzie szukać informacji na ten temat. Nie masz Telegrama? Napisz komentarz lub wiadomość.


Gdy już wiesz, ile ryzyka wiąże się z każdą transakcją, ważny jest także tzw. "total exposure" czyli Twoja całkowita ekspozycja na ryzyko. Przy 6 pozycjach różnych par USD twoje ryzyko to 12% (6x2%). To samo tyczy się kryptowalut, traktuj to jako jedną walutę o silnej korelacji, spójrz na załączony wykres. Jeśli zainwestowałeś w cztery największe krypto waluty po 10% swojego kapitału w każdą, to twoje łączne ryzyko to 40%. Jeśli je stracisz, zyski muszą wyglądać następująco, żeby odrobić stracony kapitał:


Strata Zysk

10% 11%

20% 25%

40% 67%

50% 100%

60% 150%


Ryzyko procentowe (% risk) jest precyzyjną metodą określania ryzyka jako stosunek wielkości danej transakcji do rozmiaru konta. Metoda ta jest elastyczna, ponieważ na wielkość pozycji ma wpływ różnica między wejściem, a wyjściem, które są zależne od ruchu ceny.

Używanie tzw. "fixed lot" czyli granie płaską stawką nie pozwala na dokładne zdefiniowanie ryzyka. Należy pamiętać ze "pips pipsowi nierówny" - w zależności od rodzaju instrumentu, rynku i waluty naszego rachunku ma on inną wartość.


V. Psychologia

Zagrajmy w grę - rzut monetą, zasady są proste.

Wytypuj orła lub reszkę, jeśli trafisz dostajesz 10 zł, jeśli nie tracisz 5zł.

ZAGRAŁBYŚ W TAKĄ GRĘ?

Zostaw komentarz TAK/NIE i DLACZEGO?!


I właśnie w komentarzach wyjaśnię ten temat.


Z fartem!

215 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page